Stanisław Lem – jeden z najbardziej znanych polskich pisarzy

Stanisław Lem jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych pisarzy XX wieku. Znany głównie jako jeden z twórców literatury science fiction, był dla swoich odbiorców zdecydowanie kimś więcej. Jego książki zawierają nie tylko podróże kosmiczne i opis rozwoju nauki i techniki, ale przede wszystkim są dogłębną analizą współczesnego Lemowi społeczeństwa i filozoficzną refleksją na temat ludzkiej natury. Stanisław Lem należy do najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy, a swego czasu był jednym z najpoczytniejszych nieanglojęzycznych pisarzy fantastyki.

Najważniejsze książki i ich filmowe adaptacje

Każdy, kto choć raz zetknął się z nazwiskiem Lema, wie, że jednym z jego najpoczytniejszych i najczęściej chwalonych dzieł niezmiennie od lat pozostaje, wydane po raz pierwszy w roku 1961, “Solaris”. Warto jednak zapoznać się także z innymi tytułami. Wydana dekadę przed “Solaris” pierwsza powieść “Astronauci”, poruszający “Pamiętnik znaleziony w wannie”, historie podróży Ijona Tichego “Dzienniki gwiazdowe” czy cykl opowiadań osadzonych w świecie robotów “Cyberiada”  to pozycje, do których powinien zajrzeć każdy wielbiciel twórczości SF. Jednak Stanisław Lem jest związany nie tylko ze światem futurystycznym. Wydał on także takie eseistyczno-publicystyczne dzieła jak słynna “Summa technologiae”, “Fantastyka i futurologia” lub “Rozprawy i szkice”. Polecamy też “Planeta LEMa. Felietony ponadczasowe” lub “Diabeł i arcydzieło. Teksty przełomowe”. Osobom chcącym zapoznać się z życiem Lema, polecamy “Wysoki Zamek” – opowieść autobiograficzną, w której autor wspomina swoje dzieciństwo i okres dorastania we Lwowie okresu międzywojennego.

Stanisław Lem rozpalał wyobraźnię czytelników nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie, o czym świadczyć może kilkadziesiąt adaptacji filmowych jego dzieł. Z najbardziej znanych możemy wymienić oczywiście dwie adaptacje “Solaris”: jedna w reżyserii Andrieja Tarkowskiego z 1972 roku i druga Stevena Soderbergha z 2002 roku. Z kolei w 2018 ukazała się ekranizacja “Głosu Pana” międzynarodowej koprodukcji, w reżyserii Györgya Pálfiego.

Stanisław Lem – kim był?

Urodzony we Lwowie we wrześniu 1921 roku. Zmarł w Krakowie 26 marca 2006 roku. Choć niedane mu było powiązać swoją przyszłość ze zgłębianiem nauki – nie dostał się na wymarzoną politechnikę, studiował medycynę, której ostatecznie nie skończył – jego wykształcenie i pasja pozwoliły mu na tworzenie pasjonującej literatury. Już pierwsza powieść, “Astronauci”, okazała się bestsellerem i była wielokrotnie dodrukowywana. Najwidoczniej Lemowi od zawsze przeznaczona była kariera pisarska.

Cover obraz autorstwa freepik - www.freepik.com